Chondroityna należy do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Jest to organiczny związek chemiczny – mukopolisacharyd. Związki te znajdziemy w ludzkim organizmie, w chrząstkach stawowych. Dzięki lepkiej konsystencji stanowi idealne uzupełnienie mazi stawowej, chroniącej panewki stawowe. Przyczynia się do amortyzacji wstrząsów oraz zmniejszenia tarcia między chrząstkami. Ma również wpływ na elastyczność samego stawu, ochrania go i umożliwia mu płynne wykonywanie ruchów.

Jak działa chondroityna?

Chondroityna jest niezbędnym składnikiem mazi stawowej oraz chrząstek. Ma ogromny wpływ na bezbolesne poruszanie się, elastyczność stawów oraz płynność ruchów.

  • Przyczynia się do regeneracji uszkodzonych chrząstek,
  • Wspiera amortyzowanie urazów mechanicznych,
  • Uelastycznia stawy,
  • Zwiększa wytrzymałość stawów,
  • Wpływa na poszerzenie ruchomości stawów,
  • Działa przeciwbólowo.

Chondroityna w parze z aktywnością fizyczną

U zdrowych, aktywnych fizycznie osób, maź stawowa przybiera formę płynną. To jej prawidłowy stan, który dzięki swojej objętości, skutecznie obleka chrząstki stawowe. Przedostaje się do ich struktury, wzmacniając je, odżywiając i nawilżając. Dzięki temu, zapobiega powstaniu urazów oraz stanów zapalnych. Paradoksalnie, gdy się nie ruszamy, zwiększamy ryzyko związane z chorobami stawów. U osób, które prowadzą siedzący tryb życia, maź stawowa przybiera formę galarety, co uniemożliwia skuteczną ochronę chrząstek.

Prawidłowe dostarczenie chondroityny przez maź do chrząstek przyczynia się do produkcji proteoglikanów. One z kolei umożliwiają utrzymanie samej mazi stawowej w odpowiedniej formie i objętości oraz zatrzymanie je w chrząstce. To sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna oraz wytrzymała.

Profilaktyka oraz leczenie

Chondroityna obecna jest w suplementach diety, które mają za zadanie przywrócenie stawom dobrej kondycji. Warto sięgać po produkty dobrej jakości, ponieważ z wiekiem zdolność do syntezy chondroityny przez ludzki organizm maleje. Efektem tych oznak starzenia są m.in. choroby zwyrodnieniowe stawów. Przyjmowanie suplementów diety, które zawierają w swoim składzie omawiany związek stanowi świetną profilaktykę przeciwschorzeniową. W sytuacji, w której u pacjenta zdiagnozowano choroby lub urazy stawów, a także ubytki mazi stawowej – suplementacja stanowi idealne uzupełnienie procesu leczenia.