Ludzki organizm jest niesamowity. Potrafi samodzielnie syntezować potrzebne mu związki. Jednym z nich jest glukozamina. W dużym stężeniu znajdziemy ją w tkance łącznej, stawach oraz w chrząstce stawowej.

Ten aminocukier powstaje z połączenia cząsteczek glukozy z glutaminą przy wykorzystaniu enzymu. Jego budowa jest prosta, dzięki czemu jest dobrze przyswajany przez tkankę chrzęstną. Glukozamina jest niezwykle ważnym elementem budulcowym dla organizmu, mimo to zdolność jej produkcji maleje wraz z wiekiem. Z tego względu warto uwzględnić suplementację tego związku.

Właściwości glukozaminy

Glukozamina wspiera syntezę glikozaminoglikanów, które przyczyniają się do regeneracji chrząstek. Związek jest substratem do biosyntezy proteoglikanów. Te z kolei stanowią podstawowy składnik chrząstki. Dzięki glukozaminie staje się ona mocniejsza, bardziej elastyczna.

Chondrocyty wykorzystują glukozaminę jak spoiwo oraz balsam. Związek opóźnia degradację tkanek, a jednocześnie wspiera ich odbudowę i jest nieodzowny podczas leczenia różnego rodzaju schorzeń zwyrodnieniowych stawów. 

Bardzo dobrą metodą podania glukozaminy jest pożywienie, ponieważ świetnie rozpuszcza się w wodzie. Według badań związek wchłania się aż w 89% z przewodu pokarmowego. Co ważne, glukozamina wiąże się z białkiem i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami.

Glukozamina wspiera odbudowę chrząstek stawowych i pracę organizmu:

  • Wykazuje działanie zmniejszające ból i obrzęk stawów,
  • Wspiera syntezę kolagenu,
  • Jest pomocna podczas leczenia kontuzji w obrębie stawów,
  • Odbudowuje chrząstki stawowe,
  • Wykazuje działanie przeciwzapalne,
  • Pobudza pracę komórek podczas procesu tworzenia tkanki łącznej,
  • Stanowi profilaktykę dla odwapnienia kości,
  • Usprawnia leczenie i regenerację układu ruchu.

Glukozamina w suplementach diety

Dobroczynne działanie związku, wykorzystywane jest podczas komponowania dobrej jakości suplementów diety. Właściwości glukozaminy pozwalają na zestawienie jej z innymi substancjami, korzystnie wpływającymi na odbudowę chrząstek, stawów oraz uzupełnienie ubytków mazi stawowej. Bardzo często łączy się ją z kwasem hialuronowym, kolagenem czy MSM.