Skrzyp polny kojarzy się głównie z kuracjami, dotyczącymi włosów i paznokci. Ma poprawiać ich kondycję, przyczyniać się do tego, że stają się zdrowe, lśniące oraz mocne. Jak się jednak okazuje ta niezwykle popularna w Europie roślina ma znacznie szersze zastosowanie i warto ją dostrzec.
Oddziaływanie na organizm
Medycyna naturalna od lat zna i docenia prozdrowotne właściwości skrzypu polnego. Ziele to wykazuje przede wszystkim działanie przeciwdrgawkowe i uspokajające. Roślina charakteryzuje się wysoką zawartością fenolokwasów i flawonoidów, dzięki czemu może być stosowana jako preparat moczopędny. Badania wykazują również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Co ciekawe, stosowanie skrzypu polnego nie zaburza równowagi elektrolitycznej. Łagodne oczyszczanie nerek wspomaga oczyszczenie organizmu z bakterii oraz toksyn.
Badania dowodzą, że wyciąg z ziela dzięki na dużą zawartość krzemu wzmacnia układ kostny i pomaga w jego regeneracji oraz odbudowie. Chroni kości przed demineralizacją, dzięki czemu jest nieocenionym wsparciem w przebiegu oraz profilaktyce osteoporozy. Krzem wykorzystywany jest przez organizm również jako wsparcie podczas syntezy kolagenu. Utrzymuje elastyczność błon śluzowych i tkanki łącznej. Stosowany jest więc podczas leczenia chorób zwyrodnieniowych i ograniczających ruchomość stawów.
Skrzyp polny w suplementacji
Skrzyp polny jest świetnym źródłem kwasu kynurenowego. Tak się składa, że osoby, cierpiące na schorzenia związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów nierzadko cierpią na braki tego związku z mazi stawowej. Zauważono, że ekstrakt z ziela działa przeciwzapalnie, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia obrzęku stawów i stosowany jest w leczeniu tego typu schorzeń.
Dobrze, gdy terapia skoncentrowana jest na działaniu przeciwzapalnym i regenerującym. Warto sięgać po suplementy diety, zawierające substancje uzupełniające się wzajemnie. Skrzyp polny w połączeniu z kolagenem, kwasem hialuronowym, MSM, witaminami C oraz E czy z chondroityną wspierają układ kostno-stawowy, stanowiąc świetną profilaktykę przeciwschorzeniową, a także nieocenione wsparcie podczas leczenia chorób stawów i ich regeneracji.