Kwas hialuronowy obecny jest nie tylko w skórze czy narządach. W ogromnym procencie składa się także na maź stawową. Jeśli w torebce stawowej znajduje się optymalna ilość, nasze stawy działają bez zarzutu. Jaką właściwie pełni rolę i czy można uzupełniać jego niedobory?
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to polisacharyd, który można znaleźć w dużej ilości, w każdym organizmie żywym, w tym w ludzkim ciele. Choć wielu osobom kojarzy się głównie ze skórą, występuje też w ciele szklistym oka, w mózgu, narządach wewnętrznych, stawach oraz w mazi stawowej. Odpowiada za budowanie ścian naczyń krwionośnych. Jego obecność wyraźnie zauważalna jest również w płynach ustrojowych.
Kwas hialuronowy jest wyjątkowy. Posiada on niezwykłą zdolność do wiązania wody. Szacuje się, że już jego jedna cząsteczka może chłonąć około 250 cząsteczek H2O. Ostatecznie chłonność kwasu zależy od jego struktury.
Najwięcej kwasu hialuronowego można znaleźć w młodych organizmach. Z czasem nasza zdolność do jego produkcji spada. Ma to związek z procesem starzenia. Wtedy zaczynamy dostrzegać stopniową utratę jędrności, pierwsze zmarszczki, suchość oczu. Zmiany dotyczą również stawów. Można zauważyć zmniejszenie ich ruchomości, a nawet ból podczas poruszania się.
Gdy bolą stawy
Warto zacząć od tego, że zmniejszona ruchomość stawów oraz ich ból może być wywołany przez różne przyczyny. Czasem mamy do czynienia ze zwykłym przeciążeniem, przetrenowaniem, urazem, a nawet stanem zapalnym. Zdarza się również, że ból wywoływany jest przez schorzenia, związane ze zwyrodnieniem stawów.
Wśród najczęściej zgłaszanych problemów pojawia się ból kolan, niezależnie od tego czy pacjent jest osobą aktywną sportowo, czy nie. Jeśli nie doszło do urazu, bardzo często specjaliści diagnozują znaczne ubytki mazi w torebce stawowej kolana. Owa maź stanowi swoiste „smarowidło” dla chrząstek. Zmniejsza tarcie między panewkami, odpowiada za amortyzację podczas ruchu. Gdy mazi zaczyna brakować, panewki pozbawione są też dodatkowej warstwy ochronnej. W efekcie pocierają o siebie, podrażniając zakończenia nerwowe. To wywołuje ból kolana przy chodzeniu, a w skrajnych przypadkach, nawet przy najdrobniejszym ruchu. Dolegliwość ta utrudnia codziennie życie oraz upośledza naszą sprawność.
Jaki wpływ na kwas hialuronowy na stawy?
Mówiąc wprost: bez kwasu hialuronowego nie ma mazi stawowej. Polisacharyd produkowany jest w różnych częściach organizmu, również przy chrząstkach. Stamtąd trafia do torebek stawowych. Jeśli nie należymy do osób, które profesjonalnie uprawiają sport od najmłodszych lat, nie powinniśmy mieć problemu ze stawami przynajmniej do 25. roku życia. To wtedy stopniowo zaczyna spadać synteza kwasu hialuronowego z ludzkim ciele. Z czasem możemy zacząć odczuwać dolegliwości bólowe, zmniejszoną ruchomość stawów. Warto temu zapobiegać.
Zażywając kwas hialuronowy na stawy, dostarczamy do naszych torebek stawowych niezbędnej mazi, co może poprawić stan zdrowia, uśmierzyć ból i przywrócić ruchomość stawów. Specjaliści wykorzystują tego typu preparaty profilaktycznie lub przy schorzeniach, obejmujących ubytki mazi stawowej. Co ciekawe, wykorzystywany jest również w innego rodzaju chorobach, np. tych, dotyczących deformacji stawów. Zwiększenie ilości kwasu hialuronowego w ich obrębie działa przeciwbólowo.
Jak wspomniano, kwas hialuronowy wykazuje silne właściwości higroskopijne. Dzięki temu nie tylko chroni chrząstki stawowe, ale też intensywnie je odżywia i nawilża. Niezwykle istotne jest to, aby suplementacja kolagenem i kwasem hialuronowym trwała nieustannie. Jeśli terapia zostanie przerwana, w naszych stawach ponownie pojawią się ubytki mazi.
Jaki kwas hialuronowy wybrać?
Leczenie kwasem hialuronowym, przyjmowanym doustnie nie jest skomplikowane, a w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne. Postawmy więc na sprawdzone preparaty, które charakteryzują się najlepszym stopniem wchłaniania. Zwróćmy też uwagę na to, jaki kwas hialuronowy wykorzystuje producent, a także jakie dodatkowe substancje mu towarzyszą. Najlepiej sprawdza się połączenie kwasu hialuronowego z kolagenem. Preparaty takie dostępne są w kilku, najpopularniejszych formach:
- Tabletki – kwas hialuronowy jest tu najczęściej jednym z wielu składników. Bardzo często przy tej formie suplementu wykorzystywane są specjalne utwardzacze, które sprawiają, że substancje zawarte w preparacie nie są najlepiej przyswajalne.
- Płyn – to kwas hialuronowy w płynnej formie, który ma za zadanie wyłącznie zwiększyć ilość wydzielanej mazi stawowej.
- W proszku, do picia – zdarza się, że tego typu preparaty opierają się na kolagenie, który w połączeniu z kwasem hialuronowym działa na stawy w sposób bardziej złożony. Tak, jak produkty Pure. W ich składzie znajdziemy małocząsteczkowy kwas hialuronowy, który charakteryzuje się wysoką wchłanialnością. Poza tym najlepiej przyswajany przez ludzki organizm kolagen rybi, witaminę C, glukozaminę, MSM czy chondroitynę. Taka mieszanka korzystnie wpływa na stawy, odżywiając je, nawilżając i stymulując do wytwarzania mazi stawowej.