Jakie substancje mają udowodniony wpływ na poprawę funkcjonowania stawów?
Kolagen to białko, które jest spotykane w wielokomórkowych organizmach zwierzęcych, czyli także u ludzi. Pełni on ważne funkcje w organizmie, takie jak budowanie tkanki chrzęstnej w stawach, wparcie kości przed urazami oraz jest odpowiedzialny za elastyczność skóry.
Kolagen jest również jednym z najlepiej przebadanych białek, co powoduje, że nie wzbudza wielu kontrowersji i cieszy się dobrą opinią. Z roku na rok rośnie liczba prac naukowych dotyczących jego suplementacji oraz, tym samym, jego zwolenników. Badacze wyróżniają prawie 30 typów kolagenu, ale każdy z nich kodowany jest w inny sposób. Organizm magazynuje kolagen w stawach, kościach, skórze, zębach, więzadłach oraz powięziach, czyli w miejscach, które są szczególnie narażone na mechaniczne przeciążenia.
Najbardziej znaną substancją spożywczą, w której występuje kolagen w formie naturalnej, jest żelatyna. Jednak nie znajduje ona miejsca w codziennej diecie większości osób starających się zadbać o stawy. Chcąc włączyć żelatynę pod postacią produktów, w których występuje – takich jak żelki, galaretki, galarty, zazwyczaj i tak nie jesteśmy w stanie zbilansować kolagenu w odpowiedniej ilości, a w dodatku będziemy obciążać układ trawienny.
Na pomoc ruszyły koncerny farmaceutyczne proponując suplementację kolagenem jako dobrą profilaktykę ochrony stawów lub do zastosowania wspomagająco już przy leczeniu urazów. Nie ma co ukrywać, że efekt stosowania takich preparatów jest uzależniony przede wszystkim od ilości przyjmowanego kolagenu.
Jest jeszcze jeden warunek. W tym samym czasie musimy dostarczyć odpowiednią ilość witaminy C, ponieważ tylko w jej obecności organizm jest w stanie tworzyć nowe włókna kolagenowe.
Decydując się na świadomy zakup odpowiedniego kolagenu na stawy, musimy kierować się głównie jego pochodzeniem, które determinuje jego zastosowanie.
Stosując kryterium pochodzenia można wyróżnić 4 rodzaje kolagenu: wieprzowy, wołowy, drobiowy, rybi.
Wszystkie z powyższych są dostępne na rynku, jednak najważniejsze dla odpowiednich rezultatów jest to, żeby kolagen miał pochodzenie naturalne, a nie syntetyczne. Największą popularnością wśród suplementów diety cieszy się kolagen rybi. Jako jedyny w skuteczny sposób pobudza nasz ustrojowy kolagen do zwiększonej produkcji oraz jest w stanie tworzyć włókna kolagenowe każdego typu – zarówno te odpowiedzialne za stawy, jak i te odpowiedzialne za gładszą skórę, mocniejsze włosy i paznokcie.
Niektóre badania dowiodły, że suplementacja kolagenem okazała się korzystna w przypadku wzmocnienia i regeneracji kości, stawów oraz zmniejszenia bólu stawowego. Inne badania mówią, że samopoczucie zmęczonych osób znacząco poprawiło się po przyjmowaniu regularnie preparatu kolagenowego w okresie dwóch miesięcy (8 tygodni).
Poza wsparciem witaminy C warto poszukać takiego preparatu kolagenowego, który będzie posiadał dodatkowe substancje wspomagające, czyli tzw. “regeneratory stawów”, do których zaliczamy MSM, glukozaminę, kwas hialuronowy (hialuronian sodu) oraz chondroitynę. Tylko połączone działanie tych substancji gwarantuje ich efektywność i zadowolenie z efektów.
MSM – siarka organiczna jest najczęściej stosowanym środkiem w kontekście troski o stawy. Poprawia ich jakość i wpływa na cały układ szkieletowy. Dlatego bardzo często jest spotykana w suplementach polecanych sportowcom i osobom starszym.
Glukozamina – Wpływa głównie na tkankę chrzęstną poprzez wzmożony proces wytwarzania proteoglikanów.
Kwas hialuronowy jest główną substancją składową skóry ludzkiej oraz mazi stawowej. Posiada właściwość wiązania wody i jej zatrzymywania, co wyjaśnia, skąd tak wielu zwolenników terapii zwanej wiskosuplementacją, polegającej na ostrzykiwaniu kolan kwasem hialuronowym.
Chondroityna – Tkanka chrzęstna nie posiada układu krwionośnego i jest odżywiana wyłącznie za pośrednictwem płynu synowialnego, czyli mazi stawowej.