Jesteśmy zbudowani z włókien kolagenowych.

Kolagen jest obecny praktycznie we wszystkich ludzkich tkankach i pełni role takiego, w uproszczeniu mówiąc, rusztowania. Ma zdolność wiązania wody co przekłada się bezpośrednio na jędrność skóry. Odpowiada za produkcję mazi stawowej, oraz za elastyczność i twardość chrząstki. Kolagen znajdziemy w strukturach włosów, paznokci, a także rogówki oka.

Nasz organizm do około 25. roku życia wytwarza wystarczająca ilość kolagenu, a my nie widzimy po sobie oznak upływającego czasu.

Po przekroczeniu tej magicznej liczby wraz z upływem kolejnych lat produkcja tego białka zwalnia, a my najzwyczajniej zaczynamy się starzeć.

Dlaczego produkt w proszku? 

Kolagen jest bardzo puszystą substancją, co oznacza, że utworzenie tabletki, która zawiera czysty kolagen jest niemożliwe. Jeśli spojrzymy na skład obojętnie jakiego preparatu kolagenowego w tabletkach to na pewno wśród pierwszych 3-4 pozycji w składzie znajdziemy utwardzacze i stabilizatory.

Jeśli chcemy uniknąć przyjmowania zbędnej chemii wybierzmy produkt w proszku. Kilka gram produktu łatwo rozpuści się w wodzie lub soku.

Kolagen rybi…

Decydując się na świadomy zakup odpowiedniego kolagenu, musimy kierować się głównie jego pochodzeniem, które determinuje jego zastosowanie.

Stosując kryterium pochodzenia można wyróżnić 4 rodzaje kolagenu: wieprzowy, wołowy, drobiowy, rybi.

Wszystkie z powyższych są dostępne na rynku, jednak najważniejsze dla odpowiednich rezultatów jest to, żeby kolagen miał pochodzenie naturalne, a nie syntetyczne. Największą popularnością wśród suplementów diety cieszy się kolagen rybi. Jako jedyny w skuteczny sposób pobudza nasz ustrojowy kolagen do zwiększonej produkcji oraz jest w stanie tworzyć włókna kolagenowe każdego typu – zarówno te odpowiedzialne za stawy, jak i te odpowiedzialne za gładszą skórę, mocniejsze włosy i paznokcie.

Bez czego kolagen nie będzie działał i czym najlepiej go uzupełnić?

  • witamina C, bez niej nasz organizm nie będzie w stanie przetwarzać i syntezować kolagenu.
  • kwas hialuronowy odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.
  • biotyna – Biotyna jest źródłem cząsteczek siarki potrzebnej do budowy keratyny – naturalnego budulca włosów i paznokci. Biotyna przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskład­ników odżywczych. Biotyna pomaga zachować zdrowe włosy. Biotyna pomaga zachować zdrową skórę. 
  • witamina E pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, czyli jako przeciwutleniacz neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za podrażnienia i powstawanie zmarszczek, a co za tym idzie – opóźnia proces starzenia się skóry.
  • cynk – podobnie jak witamina Epomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Cynk pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.
  • skrzyp – pomaga on również dbać o urodę, korzystnie wpływając na kondycje skóry, włosów i paznokci. Wśród kobiet dużą popularnością cieszą się zwłaszcza suplementy diety ze skrzypem polnym, wzbogacone o witaminy i minerały, które pozwalają kompleksowo zatroszczyć się o wygląd.